24 Aralık 2013 Salı

Amerika'da alışveriş

10 günlük Batı Amerika tatilimiz bol bol gezerek, hareketli ve keyifli geçti. Tabi bol alışverişli. Amerika yazılarımı bitirmeden önce son olarak alışveriş mevzusuna değinmek istiyorum. Amerika denilince akla gelen şeylerden biri de alışveriş. Peki Amerika'dan ne almalı?

Öncelikle elektronik ihtiyacınız varsa Amerika en doğru adreslerden biri. Malum ülkemizdeki astronomik vergiler yüzünden başka ülkelerde insanların rahat rahat sahip oldukları şeylere biz lüks gözüyle bakıyoruz. Elektronik de aynı şekilde Türkiye'de pahalı. Eğer pasaporta kaydettirme olanağınız varsa cep telefonu, ve tablet, bilgisayar, kamera gibi ihtiyaçlarınızı Amerika'dan temin etmeniz çok daha karlı olacaktır. 

İkinci olarak kıyafet ve çanta, ayakkabı, gözlük, saat gibi aksesuarları uygun fiyatlara bulmanız mümkün. Ancak Amerikan markaları için geçerli bu durum. Avrupa markalarının maalesef Türkiye'den pek farkı yok. Outletlerde zaten Avrupa markaları sınırlı, olanların da içindeki ürün çeşitliliği çok az. Örneğin Türkiye'deki outlet mağazalarındaki Burberry'de Premium Outletlerdekinden daha fazla çeşit var, fiyat olarak da Amerika'dakilerin fazla cazibesi yok. Sezon mağazaları ise zaten Türkiye'dekine yakın derecede pahalı. Ama Tommy Hilfiger, Calvin Klein, GAP, Kenneth Cole, DKNY, Guess gibi Amerikan malları outletlerde çok uygun fiyatlara düşebiliyor. Bir de Premium Outletlerde bu markalarda ürün ve beden çeşitliliği fazla. İlla ki bir şeyler buluyorsunuz. Gerçi bu markaları outlet dışında sezon mağazalarından da alsanız Türkiye'den daha uygun oluyor. Geçen kış 5.Cadde'deki Tommy mağazasında süper indirimler vardı mesela. Micheal Kors ve Coach gibi Amerikan markalarında iki gidişimde de maalesef pek indirime rastlayamadım. Benim gibi Micheal Kors sever bir insan için üzücü bir durum ama tabi ki ürünler Türkiye'ye göre daha uygun. Gel gelelim saat, gözlük gibi ürünlere, bu ürünlerde hem Avrupa hem de Amerika mallarını uygun fiyatlara bulmak mümkün. Bir de bütün Amerika boyunca yayılmış bizdeki YKM, Boyner benzeri Macy's mağazaları var. Marka ve ürün çeşitliliği oldukça fazla. Bizdeki YKM ve Boyner'lerden çok daha iyi yani. Buralarda da indirimler yakalamanız mümkün. Aynı şekilde bütün Amerika boyunca yayılmış Marshalls, Ross vb. outlet mağazaları var. Açıkçası buralar bana pek hitap etmedi, fazlaca döküntü mal var. Döküntü mallar içerisinde alışveriş yapmaktan çok darlandığım için sarmadı beni. Ancak buralarda zevkinize göre ürün bulabilirseniz fiyatlar çok düşük.

Üçüncü olarak Amerika'da spor malzemeleri ülkemize göre çok uygun. Maalesef bizde futbol ve basketbol dışındaki sporlar hem kurs, hem spor salonu, hem de ekipman bakımından çok pahalı. Amerika spor severler için tam bir cennet. Zaten fazlasıyla spor markası mevcut ve fiyatlar çok iyi. Geçtiğimiz aylardaki tenis raketi ve son günlerdeki kayak kıyafeti arayışımda ülkemizdeki acı durumu bir kez daha farketmiş, keşke Amerika'dayken alsaydım pişmanlığı içine girmiş bulunmaktayım. Özetle taşıyabilme durumunuza göre spor malzemeleri ihtiyaçlarınız için hem çeşit hem de fiyat açısından Amerika çok avantajlı bir yer.


Şimdi gelelim nerede ne var bölümüne. Gezdiğim eyaletlerdeki alışveriş noktalarından bildiğim kadarıyla bahsetmek istiyorum. Öncelikle New York'ta daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi outlet olarak Manhattan'da Century21 var. Biraz tıkış tıkış bir yer, darlanmazsanız güzel şeyler bulabilirsiniz belki. Yine New York'ta Woodbury Premium Outlets var. Manhattan'dan uzak, servisler kalkıyormuş sanırım, ya da arabayla gitmeniz lazım. Malumunuz Manhattan'da 5.Cadde var, burada da en lüks markalar dahil birçok markanın mağazaları mevcut. Şanslıysanız indirimlere denk gelebilirsiniz. Soho'da yine bir sürü mağaza var. Outlet mağazaları değil yalnız bunlar.

New York-Washington arasında bulunan Delaware vergisiz. Amerika'da her eyaletin farklı vergi oranları mevcut. Ürün etiketlerindeki fiyatlar vergisiz fiyatlar. Üzerine hangi eyaletteyseniz o eyaletin vergi oranını eklemeniz lazım. Ancak Delaware'de bu vergi yok. Bu nedenle elektronik gibi yüklü alışverişler yapmayı planlıyorsanız bu durum avantajlı olabilir ;) Washington'da çok fazla zaman geçirmediğim için alışveriş konusunda pek fikir sahibi değilim maalesef.


Las Vegas'ta otellerin forumları var. Önceki yazılarımda belirttiğim gibi Ceasers Palace'ın Forum Shop'u ve Planet Hollywood'un Miracle Mile'ı keyifli alışveriş merkezleri, dünyaca ünlü bütün markalar buralarda mevcut. Biraz daha hesaplı alışveriş istiyorum derseniz, güney ve kuzeyde iki tane olmak üzere Premium Outlets var. Premium Outlets Amerika'daki favori alışveriş noktalarım :) Çoğunlukla Amerika markaları mevcut buralarda.

San Fransisco'da da çok fazla zaman geçirmediğim için alışveriş noktalarını sayamayacağım ancak şehir merkezinde birçok mağaza ve birkaç alışveriş merkezi gördüm. Hatta alışveriş yaptığım güzel bir yer vardı ancak ismini hatırlayamıyorum maalesef :)

Sahil boyunca gezdiğimiz koylardan en beğendiğim yer olan Carmel'de birçok sevimli butik mevcut ;)

Santa Barbara'dan Los Angeles'a giderken Camarillo Premium Outlets var. Mağaza sayısı ve ürün çeşitliliği fazla.


Los Angeles'ta lüks alışveriş yapmak isteyenler için Rodeo Drive var. Dünyaca ünlü markaların mağazaları burada. En uygun olanlar Micheal Kors ve Lacoste mağazaları :) Bunun dışında Citadel Outlets mevcut. Ancak Premium Outlets'ler kadar mağaza ve seçenek yok. Aslında gezdiğimiz bütün yerler boyunca google maps'ten outlet diye aratınca bir yerler çıkıyor, Amerika'da outletler çok yaygın, bunların içerisinden size hitap eden markaların mevcut olduğu, mağaza sayısının daha bol olduğu outletleri tercih etmeniz gerek.

Kısacası muazzam bir tüketim toplumu olan Amerika'dan alışveriş yapmadan kesinlikle dönmeyin. Zaten isteseniz de dönemezsiniz :) Amerika notlarımı paylaşmış olmanın rahatlığı içerisinde bu yazı dizisine bir son veriyor, hepinizi sevgi ile selamlıyorum :)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder